Sayfalar

12 Mart 2011 Cumartesi

Aile imamı...

Önce aileyi kurduk, sonra öğretmen verdik, doktor verdik.. Şimdide imam veriyorlarmış. Aile imamı. Ne güzel.. Aile doktorumuz oldu, hasta olmuyoruz artık. Olsak da biliyoruz bizi kurtarır doktorumuz. Şimdi imamlar gelecek ziyaretimize din dersi verecekler. Ama biz daha doktorlarımıza derdimizi anlatamazken, başımızın ağrıdığında ne yapacağımızı bilemezken, şimdi imam gelince ne diyeceğiz ya da ne soracağız. O ne derse doğrudur deyip kabullenecekmiyiz yoksa çok bildiğimizi sanıp itirazmı edeceğiz.. Şimdi bize devlet kanalından din dersi mi verilecek. Bu iyimidir kötümüdür. Şu anki duruma baktığımızda ne kadar inandırıcı olacak. Artık anneler, babalar çocuklarına dini öğretemeyeceklermi. Hastalığımın teşhisini koyma yetkim yok diye sorulan sorulara cevap verme yetkimdemi olmayacak. Şimdiye kadar bildiklerim yanlış derlerse ne yapacağım. Babaannemden duyduğum, annemin sürekli tekrarladığı hadisler ya doğru değilse. Ya beni kandırmışlarsa, ya onlarda kandırıldıklarını bilmiyorlarsa. Ya gelen imamlar da beni kandırırlarsa.. Ya ben dinimi öğrenmeye çalışırken başka işlere bulaşırsam.. Ya gelen imamlardan çocuklar korkarsa. Ya bu çocukları alıp medreselere kapatırlarsa. Ya islamiyete hiçde yakışmayan zorlama ile inandırmaya kalkışırlarsa. Ya müslüman mahallesinde salyangoz satanları görürlerse. Ya gittikleri evin duvarında asılı kocaman bir haç görürlerse… ??? Ya sahte aile hekimleri gibi sahte aile imamları da türerse..?
Biliyorum din işleri çok hassastır ve bu işi kişi vicdanına bırakmak gerekir. Heleki devlet eliyle aile imamı komedisi şeklinde dini öğretmeye kalkışırsanız olacaklardan hiç kimseyi de sorumlu tutamazsınız.. Her şeyi deneyelim ama lütfen insanların inançlarını deneyerek düzeltmeye, geliştirip değiştirmeye kalkışmayalım. Bu iş doktorluğa benzemez. İlkokulda yada lisede okuyarak doktor olunmaz ama bir insan dinini öğrenmek istiyorsa bunun en güzel adresi eğitim kurumları olmalıdır. Hem herkesin imam olmasına da gerek yoktur. Dininin gereklerini bilsin yeter.. Evlere servis din dersi çok şiddetli bir şekilde geri tepecektir… Lütfen bırakın insanlar vicdanları hür bir şekilde dini vecibelerini yerine getirsinler. Devlet eliyle bu işlere karışmayın.. Siz önce eğitimi adam edin, eğitim sistemi içinde dini öğretin ama insanların evlerine, aile yapılarına imamları dahil etmeyin..
Bu haberi duyunca tutamadım kendimi ama hala içimde bir inanç bu işin zaten olmayacağını düşündürüyor. Umarım sadece bir denemeden ibaret olur.. Öyle bir tepkiydi işte.. Laik, demokratik yapı adına…

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...